Cel mai bun telefon Samsung Galaxy în 2026, pe fiecare buget

06.11.2026·2 min de citire

Datele de vânzări spun o poveste, iar cele de căutare spun alta. Conform unei analize PhoneArena pe date Counterpoint Research, telefoanele ieftine din seria A au depășit la vânzări chiar și Galaxy S26 Ultra în primul trimestru din 2026 — în timp ce clasamentele de interes GSMArena arată S26 Ultra pe primul loc luni la rând. Pe scurt: majoritatea oamenilor cumpără un A, dar majoritatea caută un S26 Ultra ca să vadă ce oferă vârful gamei.

Am ales patru telefoane Samsung chiar din catalogul nostru, câte unul pentru fiecare prag de buget real, și am verificat specificațiile direct pe pagina comerciantului — nu din memorie, nu din presupuneri.

Comparație rapidă

Click pe numele unui model ca să sari direct la recenzia lui completă, mai jos.

ModelPrețProcesorEcranBaterieProtecție
Galaxy A17 5G~1100 leiExynos 13306,7" Super AMOLED, 90Hz5000 mAhIP54
Galaxy A56~1800 leiExynos 15806,7" Super AMOLED, 1200 niți5000 mAh, 45WIP67
Galaxy S26+~5300 leiExynos 26006,7" LTPO AMOLED 2X, 1440x31204900 mAh, 45W + wirelessNespecificată pe pagina de produs
Galaxy S26 Ultra~6300 leiSnapdragon 8 Elite Gen 56,9" Dynamic AMOLED, 2600 niți, filtru confidențialitate5000 mAh, wirelessNespecificată pe pagina de produs

Cel mai bun pentru buget strâns

1
Cel mai bun pentru buget strâns

Telefon mobil Samsung Galaxy A17, Dual SIM, 4GB RAM, 128GB, 5G, Blue

Sub 1100 de lei, cu ecran mare și baterie care ține o zi întreagă fără emoții.

★★★★☆4.2/5— Bun la ce contează, limitat la rezistență
Telefon mobil Samsung Galaxy A17, Dual SIM, 4GB RAM, 128GB, 5G, Blue
✓ Avantaje
  • Ecran Super AMOLED de 6,7", 90Hz — rar la acest preț
  • Baterie de 5000mAh, ține ușor o zi plină
  • 6 generații de update-uri Android promise de Samsung, până prin 2032
✗ Dezavantaje
  • Rezistență doar IP54 — stropi, nu scufundare
  • Camerele ultrawide (5MP) și macro (2MP) sunt mai mult de bifat pe hârtie decât utile real
Verdictul nostru

Pentru cineva care vrea un telefon Samsung de bază, fiabil, cu update-uri garantate pe termen lung și fără pretenții la fotografie serioasă. Nu-l cumpăra dacă lucrezi des lângă apă sau șantier — acolo A56 e alegerea corectă.

1.099,99 lei
Vezi oferta eMAG

Cel mai bun raport preț-performanță

Dacă poți întinde bugetul puțin peste 1000 de lei, diferența față de A17 e mult mai mare decât prețul.

2
Cel mai bun raport preț-performanță

Telefon Mobil Samsung Galaxy A56, Enterprise Edition, Procesor Exynos 1580 Octa-Core, Super AMOLED touchscreen 6.7inch, 8GB RAM, 128GB Flash, Camera Tripla 50+12+5MP, Wi-Fi, 5G, Dual Sim, Android (Gri)

Diferența de ~700 de lei față de A17 cumpără rezistență reală la apă și încărcare de două ori mai rapidă.

★★★★★4.5/5— Cel mai echilibrat din acest top
Telefon Mobil Samsung Galaxy A56, Enterprise Edition, Procesor Exynos 1580 Octa-Core, Super AMOLED touchscreen 6.7inch, 8GB RAM, 128GB Flash, Camera Tripla 50+12+5MP, Wi-Fi, 5G, Dual Sim, Android (Gri)
✓ Avantaje
  • Certificare IP67 — rezistă la scufundare temporară de până la 1m
  • Încărcare 45W prin cablu, mult peste ce oferă A17
  • Aceleași 6 generații de update-uri ca A17, dar pe un procesor Exynos 1580 mult mai capabil
✗ Dezavantaje
  • Fără slot de card microSD — ce alegi la cumpărare (128GB aici) rămâne definitiv
  • Fără încărcare wireless
Verdictul nostru

Dacă bugetul permite, acesta e telefonul Samsung pe care l-aș recomanda majorității oamenilor — nu cel mai ieftin, dar cel cu cel mai puțin compromis pe bani dați.

1.799,99 lei
Vezi oferta Evomag.ro

Flagship fără compromisuri vizibile

3
Flagship echilibrat

Telefon Mobil Samsung Galaxy S26+, Procesor Exynos 2600 Deca-core, Dynamic LTPO AMOLED 2X 6.7, 12GB RAM, 512GB Flash, Camera Tripla 50 + 10 + 12 MP, Wi-Fi, 5G, Dual SIM, Android (Alb)

Primul model din listă unde Galaxy AI chiar face ceva util, nu doar un nume pe cutie.

★★★★★4.6/5— Fără compromisuri vizibile, la preț de flagship
Telefon Mobil Samsung Galaxy S26+, Procesor Exynos 2600 Deca-core, Dynamic LTPO AMOLED 2X 6.7, 12GB RAM, 512GB Flash, Camera Tripla 50 + 10 + 12 MP, Wi-Fi, 5G, Dual SIM, Android (Alb)
✓ Avantaje
  • Ecran LTPO 2X la 1440x3120 — vizibil mai dens decât orice telefon din seria A
  • Încărcare 45W prin cablu + wireless
  • Funcții Galaxy AI reale: Photo Assist (editare foto prin text) și Nightography pentru video pe timp de noapte
✗ Dezavantaje
  • Pagina de produs nu specifică explicit o clasă de protecție IP — verifică la Samsung oficial înainte să presupui rezistență la apă
  • Fără promisiune explicită de ani de update-uri pe pagina comerciantului (spre deosebire de seria A, unde Samsung o afișează clar)
Verdictul nostru

Pentru cineva care vrea tot ce oferă Samsung la nivel de ecran și performanță, dar nu neapărat camera cu patru lentile a variantei Ultra. Rămâne un telefon mare și scump — nu e pentru cineva care caută compact.

5.299,99 lei
Vezi oferta Evomag.ro

Cel mai performant — dar nu neapărat cea mai bună cameră din lume

Aici intervine un detaliu pe care majoritatea articolelor despre S26 Ultra îl trec sub tăcere: testul independent DxOMark îi dă un scor de 157 la cameră — cu 6 puncte peste generația anterioară, dar abia locul 18 global, sub lideri precum Huawei Pura 80 Ultra (175). E cea mai bună cameră pe care a făcut-o vreodată Samsung, nu cea mai bună cameră de pe piață.

4
🏆 Cel mai performant

Telefon mobil Samsung Galaxy S26 Ultra, 12GB RAM, 256GB, 5G, Silver Shadow

Scor DxOMark real de 157 la cameră — verificat independent, nu afirmație de marketing.

★★★★★4.6/5— Vârful gamei Samsung, nu neapărat vârful pieței
Telefon mobil Samsung Galaxy S26 Ultra, 12GB RAM, 256GB, 5G, Silver Shadow
✓ Avantaje
  • Scor DxOMark 157 la cameră, +6 puncte față de generația anterioară, testat independent
  • Ecran cu filtru de confidențialitate integrat — poți ascunde conținutul de pe ecran la vedere laterală, unic pe piață
  • Procesor Snapdragon 8 Elite Gen 5, cu NPU cu 39% mai puternic conform fișei tehnice
✗ Dezavantaje
  • Scor DxOMark 157 rămâne sub liderii categoriei (locul 18 global) — nu e cea mai bună cameră din lume, doar cea mai bună de la Samsung
  • S Pen nu apare confirmat în specificațiile acestei variante de produs
Verdictul nostru

Dacă vrei absolut tot ce poate oferi Samsung acum, ăsta e telefonul. Dar dacă obiectivul principal e camera, DxOMark arată clar că există telefoane cu scor mai mare la alte branduri — alegerea S26 Ultra se justifică mai mult prin ecranul cu filtru de confidențialitate și ecosistemul Samsung decât prin camera în sine.

6.300,01 lei
Vezi oferta eMAG

Cât contează actualizările software

Un detaliu pe care puțini îl verifică înainte de cumpărare: Samsung oferă acum 6 generații de actualizări Android și 6 ani de patch-uri de securitate inclusiv pentru seria A, nu doar pentru flagship-uri. Practic, un A17 cumpărat azi primește update-uri de sistem până prin 2032 — comparabil cu ce oferă un iPhone la un preț de 5 ori mai mare.

Întrebări frecvente

Care e diferența reală dintre protecția IP54 și IP67 la telefoanele Samsung?

IP54 (Galaxy A17) înseamnă rezistență la stropi și praf limitat — supraviețuiește ploii sau unei picături de cafea, dar nu scufundării. IP67 (Galaxy A56) rezistă la scufundare temporară, până la 1 metru, timp de 30 de minute. Dacă îți scapă telefonul în vasul de toaletă sau la piscină, diferența dintre cele două cifre e exact diferența dintre un telefon funcțional și unul mort.

Merită diferența de preț dintre Galaxy A56 și Galaxy S26+?

Depinde ce folosești efectiv. A56 are ecran bun, baterie solidă și încărcare de 45W — pentru utilizare zilnică (social media, chat, navigare), diferența se simte puțin. S26+ câștigă clar la rezoluția ecranului (1440x3120 față de 1080x2340), la procesor și la funcțiile Galaxy AI reale (Photo Assist, Nightography). Dacă fotografiezi/filmezi mult sau vrei ecranul cel mai bun posibil, diferența de preț se justifică; dacă nu, A56 acoperă majoritatea nevoilor reale.

De ce Galaxy S26 Ultra are scor DxOMark mai mic decât alte telefoane premium?

DxOMark testează obiectiv procesarea HDR, acuratețea culorilor și focalizarea, nu doar numărul de megapixeli. Testul independent notează că S26 Ultra are uneori procesare HDR cu contrast nenatural și focalizare care nu nimerește mereu corect fața unei persoane — motive concrete pentru care, deși camera e mult îmbunătățită față de generația anterioară (151 → 157 puncte), rămâne în spatele liderilor categoriei precum Huawei Pura 80 Ultra.

Toate telefoanele Samsung din acest articol au 5G?

Da, toate patru (A17 5G, A56, S26+, S26 Ultra) au 5G. Diferența reală de conectivitate e în altă parte: S26+ și S26 Ultra au Wi-Fi 6E/7 și Bluetooth mai recent (5.4/6.0), în timp ce A17 și A56 rămân la Wi-Fi 6 și Bluetooth 5.3 — suficient pentru utilizare obișnuită, dar vizibil mai lent la transferuri mari de fișiere.